
Вече може да се каже, че много млади музиканти в България правят авторска музика. Това е процес и Q-Jazzfestival във Варна е много сериозен катализатор в него. Това мнение изрази пред БТА Дарин Сотиров – ръководител на екипа „Дедал“, който организира форума.
Според него особена роля за стимулирането на творчеството на младите джаз музиканти играят романтичната сцена в рибарското селище „Карантината“, където се провежда фестът, липсата на търговско брандиране, чистотата на отношенията по време на събитието. „Където и да отидете има едни и същи метални сценични конструкции с осветление и екрани. Това създава нулева идентичност на фестивалите и те не са разпознаваеми“, смята Сотиров.
Той посочи, че Q-Jazzfestival, който тази година има четвърто издание, вече е известен и музикантите търсят екипа, за да проучат условията за участие. Задължителното в тях е да представят само авторска музика. „От своя страна ние им помагаме с каквото можем. Всички фотосесии, които правят нашите фотографи, видеоматериалите, живото излъчване са без авторски права и те могат да ги ползват. Важно е, че свирят пред публика от ценители. Сцената не е на централно място, където всеки може да стигне, а е на другия бряг (в квартал „Аспарухово“), и там трябва да отидеш специално, което значи, че цениш джаза на младите“, отбеляза организаторът.
За някои от участниците това е първа изява. Групата, която откри фестивала снощи, „Сем. 6“ се сформира специално за Q-Jazzfestival. Това е първият семеен секстет в България, състоящ се от родители и четирите им деца. (Те изпълниха авторски композиции на Ивайла Цачева, като две от тях бяха посветени на събитието във Варна – б.а.). Изпълнители в „Сем. 6“ са Ивайла Цачева – пиано, Елисавета Цачева – бас китара, Неделя Цачева – кларинет, Иванка Цачева – перкусии, Антоний Цачев – барабани, Тодор Цачев – саксофон. Децата са на възраст между 8 и 14 години.
Има и състави, които се събират за джаз фестивала. Такива са триото „Логозаров – Иванов – Хафизи“, което гостува тази вечер в състав Александър Логозаров – китара, Михаил Иванов – контрабас, и Мартин Хафизи – барабани. Други търпят развитие на сцената на „Карантината“ във Варна и ако обичайно свирят в трио или квартет, идват в по-широк състав, канейки и други музиканти, за да предложат по-колоритен звук, добави Сотиров.
Последната вечер публиката ще види „Анджели и Ангелите“, които са още ученици, но имат авторски парчета, печелили са конкурси и са имали десетина участия в страната. Заедно със „Сем. 6“, те са поканени да бъдат гости на целия фестивал във Варна, защото са млади хора и сега е моментът да наберат вяра и инерция, че са на прав път, каза той.
Сотиров отбеляза, че четвъртото издание на Q-Jazzfestival се прави въпреки значителните проблеми с финансирането, породени от забавеното приемане на бюджета на Варна и разплащанията по Фонд „Култура“ за събития, организирани в общината. Според него това тежи на всички ентусиасти, които искат да се развива градът и културата му. Много пъти екипът е премислял дали да не се откаже от организирането на тазгодишното издание, но смята, че в крайна сметка несгодите с финансирането от институциите не могат да променят пътя, могат само да го забавят. „Имаме категорични морално-етични принципи да не вкарваме комерсиален елемент и стопанска дейност в събитието. Искаме да е чисто от брандове, да се съберем в романтиката на рибарско селище „Карантината“, за да се насладим на младите джаз музиканти“, каза той. Тази година гостуват над 70 изпълнители, а ангажираните с организацията, сред които има и много доброволци, са около 40.
Четвъртото издание на Q-Jazzfestival във Варна включва десет концерта със свободен вход и майсторски клас на певицата Весела Морова. Музикалният форум продължава до 12 юли.