
След обявените нови такси в няколко висши учебни заведения, студентите излизат на протест. Поводът е значителното увеличение на семестриалните такси – в някои специалности над два пъти в сравнение с минали години.
В Софийския университет „Св. Климент Охридски“ таксите по някои специалности достигат 1250 лева на семестър, а при самофинансиране сумите за цели програми надхвърлят 25 000 лева. В Нов български университет също се отчита чувствително увеличение – в някои специалности с над 1000 лева годишно.
Протестиращите студенти настояват за замразяване на таксите на нивата от 2023/2024 г., за по-широко участие на студентските съвети в решенията за промени в учебните и финансовите политики, както и за ясна държавна стратегия относно достъпа до висше образование и ролята на държавната субсидия.
Според университетските ръководства увеличението се налага от растящите разходи – инфлация, по-високи заплати, цени на ток и отопление, и недостатъчна държавна субсидия. Част от средствата ще бъдат насочени към подобряване на условията на обучение и дигитална инфраструктура.
До момента Министерството на образованието и науката не е излязло с официална позиция по въпроса. Очаква се обаче преглед на модела на финансиране и евентуално преразпределение на субсидии, особено в приоритетни специалности. За момента не е ясно дали ще бъдат предприети мерки за ограничаване на таксите.
Родителски и граждански организации също изразиха недоволство, тъй като високите такси изключват от достъп до висше образование младежи от по-бедни семейства. „Да плащаш 2000-3000 лв. на година, за да учиш в държавен университет, е непосилно за повечето семейства в страната“, коментират те.
Очакват се нови протести, особено ако не бъдат предприети мерки за намаляване или компенсиране на таксите. Студентските съвети настояват за реален диалог и предлагат алтернативи като по-голям обем стипендии или въвеждане на доходен критерий при формиране на таксите.