
В последните седмици редица български университети обявиха значително увеличение на таксите за обучение – между 15 и 30 процента, което предизвика бурна реакция сред студентите. Младите хора организираха масови протести, изразявайки недоволството си от решението, което според тях ще затрудни достъпа им до висше образование и ще увеличи социалното неравенство.
В Софийския университет „Св. Климент Охридски“ таксите за бакалавърските програми се повишават с около 20%, като средната цена на семестър вече достига близо 1440 лева. В Техническия университет в София увеличението достига 25% при някои специалности, например електротехника, където семестриалната такса вече е около 1800 лева. В Пловдивския университет повишението е средно 15%, което също тежи сериозно на студентите от по-слабо обезпечени семейства.
В отговор на тези промени, хиляди студенти излязоха на протестни шествия пред университетските сгради и Министерството на образованието. Лозунги като „Образование, а не бизнес!“ и „Таксите растат, а заплатите не!“ огласяват площадите. Иван Петров, председател на Студентския съвет в Софийския университет, подчертава: „Много от нас живеят на ръба на финансовите възможности и не могат да поемат допълнително увеличените разходи. Това решение може да изключи голяма част от студентите от възможността да продължат обучението си.“
Студентите настояват за спиране на увеличението, въвеждане на повече стипендии и прозрачност в разходването на събраните такси. От своя страна, университетските ръководства обясняват, че увеличението е неизбежно поради растящите разходи за обновяване на инфраструктурата, закупуване на нова техника и повишаване на възнагражденията на преподавателите. Те уверяват, че допълнителните средства ще бъдат използвани за подобряване на качеството на обучението.
Образователни експерти предупреждават, че без адекватна социална политика увеличението на таксите може да доведе до ограничаване на достъпа до висше образование, особено за младите хора от по-бедни семейства и региони. Те подчертават необходимостта от комплексен подход, който да съчетава осигуряване на качествено обучение с грижа за социалната справедливост.
Протестите продължават вече трети ден, а студентите планират нови инициативи и срещи с представители на министерството и университетските ръководства. От висшите училища също обявиха готовност за преговори.
Ясно е, че темата за таксите и достъпа до образование ще остане в центъра на общественото внимание през следващите месеци. Решенията, които бъдат взети, ще определят не само бъдещето на много млади българи, но и на българската образователна система като цяло.